Recepty:Vánoční perníčky


Verze z 19:36, 26. 7. 2008 (editovat)
Dol72 (Talk | příspěvky)
(Doba přípravy)
‹ Předchozí porovnání
Verze z 12:06, 9. 8. 2008 (editovat) (zrušit editaci)
Dol72 (Talk | příspěvky)
(Vánoční perníčky - odstranění chráněné fotografie, nahrazení vlastními z výroby perníčků Virtlab)
Následující porovnání ›
Řádka 30: Řádka 30:
== Postup == == Postup ==
-Všechny suroviny, kromě posledního vejce určeného na potření hotových perníčků, smícháme v míse a rukama vypracujeme za hodinu tuhé práce hladké těsto - ale když si nejprve vypomůžeme elektrickým hnětačem, zabere to asi 20 minut :-) . Poté je nutné nechat ho minimálně 15 minut odpočinout. Z těsta vyválíme na pomoučeném vále placku o síle asi 2-3 mm a vykrajujeme tvořítky na cukroví různé tvary. (Při posypávání válu nešetřit moukou na nepravém místě.)+[[Image:testo_v_hrnci.jpg|right]]
 +Všechny suroviny, kromě posledního vejce určeného na potření hotových perníčků, smícháme v míse a rukama vypracujeme za hodinu tuhé práce hladké těsto - ale když si nejprve vypomůžeme elektrickým hnětačem, zabere to asi 20 minut :-) . Poté je nutné nechat ho minimálně 15 minut odpočinout.
 +[[Image:valeni_pivni_flaskou.jpg|right]]
 +Z těsta vyválíme na pomoučeném vále placku o síle asi 2-3 mm a vykrajujeme tvořítky na cukroví různé tvary. (Při posypávání válu nešetřit moukou na nepravém místě.)
 +[[Image:tenke_platky_na_plechu.jpg|right]]
Pečící plech vytřeme mastným papírem (obal od másla nebo jiného tuku) nebo vyložíme papírem na pečení. Na plech klademe perníčky kousek od sebe, protože se při pečení trochu zvětší. Pečeme je v troubě předehřáté v plyňáku na Ahepjukově "stupeň 1 1/3", tj. trochu více než minimum. Po cca pěti až šesti minutách je vyndáme i s plechem z trouby a ještě na plechu a horké je potíráme rozšlehaným vajíčkem - udělá se tak na nich lesklá a pěkná glazura. Poté je pečeme dalších pět minut, doporučuji obrátit plech, neboť alespoň naše plynová trouba nepeče symetricky. Pečící plech vytřeme mastným papírem (obal od másla nebo jiného tuku) nebo vyložíme papírem na pečení. Na plech klademe perníčky kousek od sebe, protože se při pečení trochu zvětší. Pečeme je v troubě předehřáté v plyňáku na Ahepjukově "stupeň 1 1/3", tj. trochu více než minimum. Po cca pěti až šesti minutách je vyndáme i s plechem z trouby a ještě na plechu a horké je potíráme rozšlehaným vajíčkem - udělá se tak na nich lesklá a pěkná glazura. Poté je pečeme dalších pět minut, doporučuji obrátit plech, neboť alespoň naše plynová trouba nepeče symetricky.
=== Zdobení perníčků === === Zdobení perníčků ===
-[[Image:zdobeni_pernicky.jpg|thumb|left]] Příprava polevy na zdobení - výše uvedené suroviny třeme vařečkou, až vznikne hustá hmota. Hustota hmoty je velmi důležitá, pokud není správná, zdobení se roztéká a není pěkné. Důležitou pomůckou při zdobení je papírový kornout, který vyrobíme stočením běžného papíru formátu A5. Do kornoutu naplníme část polevy (asi 2–3 polévkové lžíce), kornout nahoře dobře uzavřeme a polevu nanášíme na perníčky spodním malým otvorem kornoutu. Kornout lze také získat z tužšího plastového sáčku, kterému ustřihneme roh.+[[Image:modre_zdobeni.jpg|right]]
- +Příprava polevy na zdobení - výše uvedené suroviny třeme vařečkou, až vznikne hustá hmota. Hustota hmoty je velmi důležitá, pokud není správná, zdobení se roztéká a není pěkné. Důležitou pomůckou při zdobení je papírový kornout, který vyrobíme stočením běžného papíru formátu A5. Do kornoutu naplníme část polevy (asi 2–3 polévkové lžíce), kornout nahoře dobře uzavřeme a polevu nanášíme na perníčky spodním malým otvorem kornoutu. Kornout lze také získat z tužšího plastového sáčku, kterému ustřihneme roh.
 +[[Image:52_virtlabu_1_packet_tracer.jpg|right]]
Ozdobené perníčky necháme zaschnout. Důležité také je perníčky do Vánoc dobře uskladnit. Nejlepší je to v uzavřených papírových krabicích v chladném prostředí (spíž, balkon). Ozdobené perníčky necháme zaschnout. Důležité také je perníčky do Vánoc dobře uskladnit. Nejlepší je to v uzavřených papírových krabicích v chladném prostředí (spíž, balkon).

Verze z 12:06, 9. 8. 2008

Vánoční perníčky

Typické české vánoční cukroví. Lze ho použít i na ozdobení vánočního stromku či na výzdobu místností. V předepsaném množství vzniknou tři plechy cukroví. Při použití polovičního množství mohou sice vzniknout rovněž tři plechy, ale cukroví bude papírově tenké a bude mít víc tendenci se kroutit.

Doba přípravy

cca 2,5 hodiny výroba a pečení těsta; výroba dvoubarevného loga Virtlab na 53 perníčků další 2,5 hodiny

Suroviny

Poleva na zdobení

Vybavení

Postup

Všechny suroviny, kromě posledního vejce určeného na potření hotových perníčků, smícháme v míse a rukama vypracujeme za hodinu tuhé práce hladké těsto - ale když si nejprve vypomůžeme elektrickým hnětačem, zabere to asi 20 minut :-) . Poté je nutné nechat ho minimálně 15 minut odpočinout.

Z těsta vyválíme na pomoučeném vále placku o síle asi 2-3 mm a vykrajujeme tvořítky na cukroví různé tvary. (Při posypávání válu nešetřit moukou na nepravém místě.)

Pečící plech vytřeme mastným papírem (obal od másla nebo jiného tuku) nebo vyložíme papírem na pečení. Na plech klademe perníčky kousek od sebe, protože se při pečení trochu zvětší. Pečeme je v troubě předehřáté v plyňáku na Ahepjukově "stupeň 1 1/3", tj. trochu více než minimum. Po cca pěti až šesti minutách je vyndáme i s plechem z trouby a ještě na plechu a horké je potíráme rozšlehaným vajíčkem - udělá se tak na nich lesklá a pěkná glazura. Poté je pečeme dalších pět minut, doporučuji obrátit plech, neboť alespoň naše plynová trouba nepeče symetricky.

Zdobení perníčků

Příprava polevy na zdobení - výše uvedené suroviny třeme vařečkou, až vznikne hustá hmota. Hustota hmoty je velmi důležitá, pokud není správná, zdobení se roztéká a není pěkné. Důležitou pomůckou při zdobení je papírový kornout, který vyrobíme stočením běžného papíru formátu A5. Do kornoutu naplníme část polevy (asi 2–3 polévkové lžíce), kornout nahoře dobře uzavřeme a polevu nanášíme na perníčky spodním malým otvorem kornoutu. Kornout lze také získat z tužšího plastového sáčku, kterému ustřihneme roh.

Ozdobené perníčky necháme zaschnout. Důležité také je perníčky do Vánoc dobře uskladnit. Nejlepší je to v uzavřených papírových krabicích v chladném prostředí (spíž, balkon).